Výkup a prodej ovčí vlny

Pravidla pro výkup vlny

Naším cílem je umožnit farmářům prodej vlny a ovčích kůží. Efektivně sbíráme vlnu z farem v co nejkratším čase po ostříhání a ihned vyplatíme chovatelům hotově peníze. Dále nabízíme činění kůží do 1-2 měsíců za nejlepší ceny.

Surová potní vlna obsahuje v průměru jen méně než polovinu váhového množství spřadatelných vláken, zbytek tvoří vlnový tuk, pot, prach, písek, ost.nečistoty.

  1. 1Pro výkup vln potních, nepraných musí být vlna zbavena okrajových částí - břicha, kaštany.
  2. 2Vykupuje se pouze zdravá vlna - je přirozeně pevná (netrhá se), není napadena moly.
  3. 3Podle charakteru a ve vztahu k textilnímu využití se potní vlna posuzuje jako zdravá, pokud se její jakost výrazně liší, má označení defektní.
  4. 4Za defektní se považuje vlna hladová ( výrazné zjemnění vlny, trhá se, způsobené nedostatečnou výživou, nemocí), spálená ( znehodnocená vlna od ovcí ustájených na nevhodné podestýlce, nahnědlé zbarvení, zápach po čpavku, snížená pevnost), zakrmená (nesprávná technika krmení), značky (vlna označena nevypratelnou barvou, před střiží se musí důsledně oddělit, nevykupuje se), zplstěná (vlna která se dá rukama težko rozvolnit na jednotlivé chomáče, praménky).
  5. 5Požadovaná barva rouna bývá bílá, nažloutlá, zájem máme převážně o středně hrubé plemena (SF, Tex, oxford, charolais, kříženecké vlny), dále pak plemeno Romney (Kent), merino.
  6. 6V případě, že chováte menší množství tmavých plemen, nikdy nedávejte bílou vlnu s tmavou vlnou do jednoho žoku!!
  7. 7Výkup vlny je zpravidla sjednáván u chovatele, zvážení hmotnosti jenotlivých žoků (pytlů) se provádí digitální závěsnou váhou, odběr vlny a platba v místě chovatele. Poskytnutí vlnařských žoků výměnou plné za prázdné.
  8. 8Na výkup musí být vlna řádně chovatelem připravena a co možná nejvíce natlačena do žoků (od osiva nebo vlnařských) či pytlů, aby se dala zvážit. Nestačí mít vlnu pouze na hromadě. Do pytle se vejde obvykle 8-10 Kg do žoku minimálně 90-130Kg. V případě že nemáte vlnu řádně v žocích nebo pytlích napěchovanou, snižuje se tím množství vlny, které jsem schopen odvézt až o 40% a můžete to být právě Vy, komu díky tomuto už nenaložím vlnu.
  9. 9Menší chovatelé se mohou domluvit ve svém okolí a provede se výkup i menšího množství vlny v dohodnutý den na jednom místě, jinak vyzvedávám vlnu už od 100 kg (což je střiž z přibližně 40 ovcí) a toto množství ve vesnicích se dá nasbírat.
Expedice vlny

Než je vlna dodána zákazníkovi, jsou všechy dodávky osobně kontrolovány, vlna je následně znovu tříděna, balena, evidována dle požadavků zákazníka. Vlna se expeduje k praní do zemí EU, následně je zpracována převážně k technickým účelům, textilie.

Prodej prané ovčí vlny 29-30 μ.
Odběr po paletách ks cca 300kg

Cena 120Kč+DPH

Expedice vlny Expedice vlny

Vykupujeme Výkup pozastaven

Defekt

Vlna sufolk

Defekt

Texel

Defekt

Romney

Defekt

Východofríská ovce

Defekt

Oxford

Defekt

Charolais a kříženci těchto plemen - středně hr. vlna

Nevykupujeme

Defekt

Špatná kvalita vlny - příliš zakrmení, barevná vlna