Péče o vlnu

11 zásad pro péči o vlnu

Dodržováním těchto základních pravidel si zajistíte pravidelný výkup vlny za nejvyšší možné aktuální výkupní ceny.

  1. 1Aby se rouno během zimních měsíců neznečistilo zbytky sena během krmení, je třeba používat kruhové krmítka místo jesliček. Pokud z nějakých důvodů není možné omezit používání jesliček, musí se po ostříhání znečistěné části rouna ( z pravidla krční část) odstranit.
  2. 2Ovce musí být před stříháním suché, pokud ostříháte mokré ovce a vlna se vloží do žoku, začne se vlna zapařovat, což ji zcela znehodnotí. Taková vlna zpravidla zplesniví a ztrácí svou pevnost a začne se trhat. Takovou vlnu již bohužel nelze vykoupit.
  3. 3Samotné stříhání musí probíhat na čistém místě bez podestýlky.Profesionální stříhači většinou mají sebou například starý koberec 2x2m. Pokud se stříhá na podestýlce, dostane se sláma a seno do vlny, což ji znehodnotí a výkup takové vlny opět není možný.
  4. 4Profesionální stříhač ví, že vlna z břicha se odhazuje bokem, aby neznečistila rouno, na chovateli je pak aby vlnu z břicha uložil do samostatného žoku bokem mimo žok s rouny. Při ostříhání cca 500ks ovcí váží žok s vlnou z břišních partií cca 40 kg. Takto jednoduše vyseparované rouno má vyšší cenu.
  5. 5Pokud ovečky trpí a nebo trpěly průjmem, je zapotřebí před odebráním vlny ihned po ostříhání otrhat z rouna exkrementy ( lidově kaštany).
  6. 6Rouno, které je po ostříhání zplstnatělé a nelze jej lehce roztrhnout, také do žoku nedávejte.
  7. 7Nikdy nemíchejte barevnou a bílou vlnu do jednoho žoku.
  8. 8Pokud je ostříhaná vlna kratší než 6,5cm např. při stříhání mladých jehniček, opět uložte jejich vlnu do samostatného pytle či žoku. Minimální délka vlny pro spřádání je právě oněch 6,5 cm.
  9. 9Pokud máte ve stádě ovečky valašky případně šumavky, které mají velice hroubou vlnu, uložte jejich rouna do samostatného žoku a nemíchejte ji spolu se středně hrubými plemeny suffolk, texel atd.
  10. 10Pokud musíte ovečky značit barevnými spreji, provádějte toto značení malou tečkou nejlépe za hlavou. Takto zabarvenou vlnu je nutno po ostříhání z rouna odstranit i v případě, že značkovací barva je označená jako pratelná.
  11. 11Vlnu do žoku či do pytle řádně napěchujte.Do pytle se vejde obvykle 8-10 Kg do žoku minimálně 90-130Kg. V případě že nemáte vlnu řádně v žocích nebo pytlích napěchovanou, snižuje se tím množství vlny, které jsem schopen odvézt až o 40% a můžete to být právě Vy, komu díky tomuto už nenaložím vlnu.
Péče o vlnu

Defekty vlny

Defekt

Zplsťěna vlna vzniká nepravidelným stříháním, špatný zdravotní stav ovce.

Defekt

Vlna napadena moly (zpravidla starší než 2 roky)

Defekt

Zakrmená vlna (stříháno na podestýlce případně krmení z jesliček)

Defekt

Vlna nastříkaná barevnými spreji.